Agentura Vanda

Ostrov Hvar Chorvatsko - Vrboska.

 

VRBOSKA

O Vrbosce

 

Vrboska, nejmenší ostrovní městečko na slunečném Hvaru. Je ideálním místem jak pro rodiny s dětmi tak pro ty, kteří hledají klid, málo turistů, soukromí na pláži, odpočinek, rozjímání…prostě pohodovou dovolenou Vrboska leží na severním pobřeží ostrova Hvaru. Nachází se 5 km severozápadně od Jelsy, 27 km východně od města Hvaru.Skládá se ze dvou částí – před a za mostem. Před mostem je novější výstavba, za mostem historická část.

 

Je zvláštní pro svou zeměpisnou polohu ukrytou v hlubokém zálivu, nedotčeném borovém lese, kulturní znamenitosti s rysy gotického, renesančního a barokního stylu, a architekturu protkanou křivolakými uličkami. Vrboska má překrásný ostrůvek uprostřed zátoky, spojený můstky, kvůli kterému ji nazývají „Malé Benátky“. Místo bylo osídleno již v antické době, stalo se rybářskou vesnicí a rozvilo v překrásné městečko. Osobitý šarm mu dává typická středomořská lidová architektura, důstojné staré městské domy s rysy gotiky, renesance a baroka, sakrální duch dávných církevních budov, ale také luxusní moderní vily.

 

Jednou ze znamenitostí, kterou se Vrboska může pochlubit je Rybářské muzeum. Muzejní kolekce zahrnuje veškeré tradiční rybářské vybavení jako jsou sítě všech druhů, náčiní a pozůstatky někdejší továrny na zpracování ryb. Je zde také rekonstruovaný starý rybářský dům, který zanechává dojemný obraz o těžkém životu někdejších obyvatel Vrbosky, dávných rybářů a rolníků. Nejvýznamnější objekt ostrovního architektonického dědictví je kostel (pevnost) sv. Panny Marie milosrdné ze 16. století, vybudovaný na náklady měšťanů na obranu před Turky. Byla to nejkrásnější pevnost v Chorvatsku, ale také nejatraktivnější v Evropě v té době. Západně od kostela – pevnosti je župní kostel sv. Lovrinca z 15.stol. V 17.stol. byl adaptován v barokním stylu. Vnitřek kostela sv. Lovre ukrývá nedocenitelný malířský poklad, který se připisuje renesančním mistrům Tizianu Veceliu, Paolu Cagliariju zvanom Veronese, Jacopu de Ponte Bassanu, Giuseppeu Alabardiju, Antoniu rbov, Tizianu Aspettiju, a umělci – filigránu Benvenutu Celliniju. Je zde také kostel sv. Petra z roku 1331, který je považován za jednu z nejstarších sakrálních staveb na ostrově, jakož i kostelík sv. Roka, vybudovaný roku 1577 jako záslibný dar za pomoc při moru. Vrboska je známá krásnými oblázkovými a písčitými plážemi, čerstvým vzduchem, křišťálově modrým mořem, nedotčenou přírodou. Tady je také Zečevo, ostrov pro nudisty. V blízkosti pláží jsou apartmány, rodinné penziony, restaurace, kempy s obchody, bufety světa Každý den se z Vrbosky organizují lodní výlety na proslulou pláž Zlatni rat na ostrově Brači. Bohatá rybářská tradice Vrbosky je vidět i v místní gastronomické nabídce. Zdravé potraviny z okolních polí a čerstvá, právě ulovená ryba – s domácím olivovým olejem a aromatickým kořením – bude pro každého hosta jedinečný gurmánský zážitek, který se s číší některého z proslulých rbovceh vín stane absolutně dokonalým. Z ubytovacích kapacit, kromě soukromých penzionů, je tu hotel Adriatic s upravenou pláží a četným sportovním vybavením, Kamp Nudist s nudistickou pláží a řadou ostatního vybavení a ACI marina Vrboska, otevřená pro jachtaře během celého roku. Vrboska je ideálním místem jak pro rodiny s dětmi tak pro ty, kteří hledají klid, málo turistů, soukromí na pláži, odpočinek, rozjímání…prostě pohodovou dovolenou.

 

PLÁŽE

  Soline

Nejnavštěvovanější je pláž z hrubšího písku v zátoce Soline, ležící východně od města. Je orientovaná k jihu.Tuto pláž doporučujeme zejména pro rodiny s dětmi.Je zde pozvolný přístup do moře, jasný přehled o pohybu dětí. Děti si zde vyhrají s pískem a kaménky.

 

  Zavala

Kdo má raději skalnaté plotny, může zajít do sousední zátoky Zavala, orientované k severu. V těsné blízkosti obou pláží jsou pohostinská zařízení a sportoviště. Z ubytovacích zařízení jmenujme naturistický kemp Nudist, který leží při severním pobřeží, a hotel Adriatic, jehož pavilony ze rozkládají v borovém lese při jižním pobřeží. Z centra Vrbosky sem lze dojet autem (k dispozici je velké parkoviště) nebo dojít pěšky po promenádě vedoucí podél severního pobřeží vrboské zátoky (20 minut).Od penzionu Vanda cca 15min.

 

  Glavica

Nádherná místa ke koupání,trochu odlehlejší, kde budete mít zaručeně soukromí v přírodním stínu borovic najdete na skalnatém pobřeží blízkého poloostrova Glavica. Jsou zde příjemné kaménkové přístupy do blankytného moře. Plavky nejsou potřeba. Vůně borovic dává plážím a Vrbovce nezaměnitelnou atmosféru, kterou jinde nenajdete.

 

  Maslinica, Palinica, Lučina

Romantické koupání nabízejí krásné zátoky severně od Vrbosky. Maslinica (vzdálená jen 15 minut pěšky z centra Vrbosky), Palinica, Lučina vala a další. Zátoka Maslinica je vzdálená cca 7 min. chůze od penzionu Vanda. Není zde přístup autem. Zátoka má křišťálové moře, přírodní stín borovic,minimálně turistů. Ostrůvek Zečevo východně od Vrbosky je naturistická lokalita, jedna z prvních na Jadranu. Jezdí sem čluny z přístavu ve Vrbosce.

 

Kdo hledá koupání nejblíže centru Vrbosky, může se vydat po promenádě podél severního pobřeží vrboské zátoky. Na skalnatém pobřeží je tu řada příhodných míst pro pěkné koupání. Cestou lze dojít k výše zmíněným plážím.

RSS
Vrboska

VRBOSKA

zvony pevnosti sv.Marie

Vrboska

VRBOSKA

letecký pohled

Vrboska

VRBOSKA

nábřeží

Vrboska

VRBOSKA

centrum

Vrboska

VRBOSKA

pirátská loď

Vrboska

VRBOSKA

výletní loď

Vrboska

VRBOSKA

pohled na ostrov Brač

Vrboska

VRBOSKA

trajekt Split - St.Grad

Vrboska

VRBOSKA

pohled na ostrov Zajčevo

Vrboska

VRBOSKA

náš cvičitel pro sportovní pobyty

Vrboska

VRBOSKA

rybářská loďka

Vrboska

VRBOSKA

výletníci...:)

 
 
Powered by Phoca Gallery