Agentura Vanda

Hvar

 

Jak na Hvar

  jak se k nám dostanete

 

AUTEM 

Českým motoristům značně zlepšila dostupnost ostrova Hvar, nová dálnice Záhřeb - Split, jejíž poslední úseky byly dokončeny v roce 2009.

 

Nejčastěji používaná trasa vede přes Rakousko a Slovinsko:

Praha - Jihlava - Znojmo - Česko-Rakouský hraniční přechod Hatě / Kleinhaugsdorf - Vídeň - Graz - Rakousko-Slovinský hraniční přechod Spielfeld / Šentilj - Maribor - Slovinsko-Chorvatský hraniční přechod Gruškovje / Macelj - Záhřeb - Karlovac - Bosiljevo - Gospič - Zadar - Pirovac - Šibenik - Dugopolje - Split.  Délka trasy je 1046 km.

 

Mapa s itinerářem:

 

 

Motoristé potřebují:

platný řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu vozidla a tzv. zelenou kartu (doklad o zaplacení pojištění o zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla). V Rakousku se na dálnicích a silnicích I. třídy vyžaduje dálniční známka - nálepka (10-denní, 2-měsíční, roční), ve Slovinsku a Chorvatsku se platí za použití dálnic dálniční poplatky (lze platit i v eurech).

 

V současné době (k 1.1.2010) zaplatí motorista na výše uvedené trase za dálniční poplatky za osobní automobil přibližně 50 eur, a to:

  • v Rakousku: 10-denní dálniční známka: 7,70 eur
  • ve Slovinsku: týdenní dálniční známka (kratší není): 15 eur
  • v Chorvatsku: Macelj - Záhřeb: 42 kun, tj. cca 5,70 eur
  • Záhřeb - Bosiljevo - Dugopolje (Split): 157 kun, tj cca 21,22 eur

 

 

LODÍ

Trajektové linky na ostrov Hvar:

Jízdní řády trajektových i lodních linek lze najít na stránkách společnosti Trajekt - Jadrolinija, která uvedené linky provozuje. Vyhledávání umožňuje najít si spoje v zadaný den. Rezervace na trajektových linkách není možná.

 

  • Split - Stari Grad
  • Drvenik - Sučuraj

 

Jediné z letovisek v západní a střední části ostrova, které má trajektové spojení, je Stari Grad. Přistávají tu po celý rok pravidelné trajektové spoje ze Splitu. Ostatní letoviska v této části ostrova (Hvar, Jelsa a Vrboska) nemají trajektová přístaviště.

 

Ve východní části ostrova je jediným trajektovým přístavem přístav v Sučuraji, kam plují trajekty z Drveniku na Makarské riviéře. Někteří motoristé jej využívají i k cestě do letovisek v západní části, protože je výrazně kratší a tím i levnější. Tuto variantu však znevýhodňují kilometry navíc po pobřeží i po ostrově. Kromě toho je silnice ze Sučuraje směrem na západ úzká, plná zatáček a pro řidiče dosti náročná.

 

Pro informaci uvádíme další možnosti spojení:

  • Pobřežní trajektová linka Rijeka - Zadar -Split - Stari Grad (na ostrově Hvar) - Korčula (na ostrově Korčula) - Sobra (na ostrově Mljet) - Dubrovník - Bari
  • Rychlá lodní linka Split - Hvar (na ostrově Hvar) - Korčula (na ostrově Korčula) - Ubli (na ostrově Lastovo)
  • Rychlá lodní linka Split - Bol (na ostrově Brač) - Jelsa

 

 

AUTOBUSEM

Autobusové linky do Splitu jezdí z Prahy, Brna a Ostravy, ale pouze v sezóně.

 

Vyhledávače autobusového spojení:

 

 

LETADLEM

Text bude doplněný.

 

 

 

VLAKEM

Jediným p?ímým vlakovým spojením je sezónní rychlík Jadran na trase Praha - Split, který provozují ?eské dráhy. Zvláštností tohoto vlaku je, že umož?uje p?evážet i automobily, p?i?emž jejich nakládka a vykládka je možná pouze v Praze ve Splitu.

 

Vyhledávání vlakového spojení: